Programowanie przez USBasp

Koledzy z forum elektroda.pl namówili mnie żeby do programowania wszelkich procesorów, jak też płytek bez wbudowanego USB używać prostego programatora USBasp. Ostatnia aktualizacja 1.8.8 Arduino IDE powoduje problemy z użyciem Arduino as ISP dlatego zakupiłem urządzenie, podłączyłem i … nie potrafiłem wrzucić szkicu. Przyzwyczajony do ustawiania portu przy wszelkich zabawach z programowaniem płytek nie pomyślałem, że w wypadku USBasp programator będzie niewidzialny dla systemu Macos. Przyznam, że szukałem na forach informacji dlaczego mój mac nie widzi płytki, komenda $ ls -al /dev/cu* wpisana do Terminal-a tym razem nic nie pokazywała, obawiałem się, że sprzęt dostałem zepsuty. Chciałbym tu podziękować Microsoftowi, ponieważ w akcie desperacji podłączyłem układ pod laptop żony a tam Win8 zaczął szukać sterownika dla nowego urządzenia. Czyli zepsute nie jest. Wtedy zajrzałem do jednej z instrukcji, których od groma w internecie. Okazało się, że należy właściwie podłączyć kabelki i umiejętnie przesłać kod do programowanego układu. Poniżej pokazuję jak, żeby zaoszczędzić nerwów potencjalnym użytkownikom mac-ów.

Czytajcie instrukcje!

Od czasu do czasu…
PODŁĄCZENIE

Gdy USBasp jest podłączone do programatora i napisaliśmy program do wgrania, w Arduino IDE wybieramy w Tools zakładkę Board:”Arduino Pro or Pro Mini” następnie w zakładce Processor: z dostępnymi wariantami płytki wybieramy odpowiedni. Pamiętajmy, że jeśli nasz układ pracuje na 3V3, musimy na programatorze przestawić na tę wartość zworkę bo coś spalimy. Ignorujemy Port , a w zakładce Programmer: wybieramy “USBasp”.

Następnie wgrywamy program używając zakładki Sketch -> Upload Using Programmer

Jeśli niczego nie spartoliliśmy nowy układ wypełniony zostanie naszym genialnym kodem, czyli migającą z częstotliwością dokładnie taką jak zaprogramowaliśmy, diodą.

Prosty programator

Do programowania układów pro MINI można szybko zbudować układ programujący wykorzystujący programator USBasp, uniwersalny szeroki ZIF socket i dwie listwy goldpinowe żeńskie. Jest trochę lutowania ale potem programowanie układów przebiega błyskawicznie.


Pro mini
atmega328

Jeden komentarz

  1. Pingback:Bluetooth, parowanie HC-05 – Arduino dla strasznych lamerów

Dodaj komentarz