Programator USB to TTL FT232RL

Jakiś czas temu nabyłem programator USB na TTL oparty o układ FT232RL. Jego dużą zaletą jest możliwość komunikowania się z programowaną płytką przez monitor szeregowy. Takiej możliwości nie mamy korzystając z programatora USBasp
Poniżej sterownik dla systemu MACOS ze strony FTDI Chip. Są tam oczywiście też sterowniki do innych systemów. Po instalacji należy zrestartować system.

Nowy port pojawi się po wstukaniu do Terminala komendy:

ls -al /dev/cu*

U mnie port prezentuje się tak:

/dev/cu.usbserial-A50285BI

Jeśli wszystko poszło dobrze możemy podłączyć płytkę Arduino Mini Pro i ją zaprogramować. Wcześniej pamiętać trzeba żeby w programatorze i Arduino IDE ustawić odpowiednie parametry: 5v lub 3v3 oraz w zakładce boards: Atmega 328P 5v/16 MHz lub 3v3/8 MHz, wedle posiadanej płytki.

Problemy, problemy

  • Aby móc zaprogramować płytkę opartą o mikrokontroler ATmega328 lub sam procesor za pomocą programatora UART (transmisja przez piny RX, TX) należy wgrać BOOTLOADER od  Nick Gammon  lub korzystając z Arduino IDE w zakładce Tools->Burn Bootloader. Jeśli po wgraniu BOOTLOADER-a wgraliśmy skecz za pomocą programatora USBasp lub ArduinoISP korzystając na przykład z Arduino UNO to BOOTLOADER został skasowany i musimy go wgrać ponownie aby móc programować przez programator UART!
  • Czasem port nie jest widoczny. U mnie pomaga tylko ponowna instalacja sterownika i reboot systemu.
  • W czasie programowania otrzymywałem komunikat: avrdude: failed to read all of flash memory, rc=-2 . Wygląda na to, że programator nie lubi być podłączany przez USB3. Lepiej włączać go w starszy port USB2.

Samo programowanie odbywa się prosto: wybieramy rodzaj płytki, port i wrzucamy nieśmiertelny Blink.ino.

LINKI

Dodaj komentarz